Skip to content
Екология и земеделие и туризъм
- Стимулиране на ползването на електромобили
- Използване на добри практики за намаляване на бездомните животни (предложения за мерки от НПО сектор – Четири лапи; Анимал рескю и др.)
- Разработване на ЗМ и ЗТ (Ч.Б., Острица и др.) с възможност за туризъм, орнитология и т.н. (Андрей Ралев)
- Горите (от Пламен) регламентиране на достъпа до общински горски пътища, опазване на гората, реакция при пожари
- Земеделие Подкрепа на земеделските производители – ускорено административно обслужване на „едно гише” в тясна връзка с служба Земеделие. Иновации, Посеви, Агроном, техно-парк, семинари и обучения, агроаптека, изкупуване на продукция и т.н. (от Верка и Лямов)
- кариери, добив, Природни ресурси (Мариана Христова)
- Вело-туризъм (Васил Тодев)
За „Туризъм“ – промотиране на Радомир като туристическа дестинация и устойчиво развитие на туризма на база естественото богатство на природни ресурси чрез ефективно използване на финасовите инструменти на ЕС в областта на туризма.
За бозата не знам дали е точно в „Земеделие“, но за да кандидатства като „запазена деноминация за произход“ или „запазена географска индикация“ така или иначе трябва част от суровините да се отглеждат в региона, както и поне част от самия процес на производство да се извършва на територията на общината,и/или съставът да имат специфика. Така че: „Регистриране на Радомирската боза като „запазена деноминация за произход“ или „запазена географска индикация“, съгласно съответния регламент на ЕС. Популяризиране на марката.“
Радомир – зелен град!
Разпознаването и използването на природните дадености и ресурси на града са големи, с което може да се промени тотално облика на града. Ето и няколко стъпки:
– нова градоустройствена стратегия, насочена към екологично развитие,
– мащабна програма за велосипедна и пешеходна инфраструктура, еко пътеки и електрически автомобили,
– контрол на шума и замърсяването на въздуха и водите,
– програми за споделена слънчева енергетика, насърчаване и целеви инвестиции в сектора на ВЕИ и постигане на 50% дял до 2030 г.,
– програма за опазване на водите, почвите и зелените системи,
– насърчаване на градска зелена икономика,
– подпомагане на градско земеделие и фермерски пазари,
– програма за развитие на градски екотуризъм и развитие на връзките с Верила и Витоша,
– програма за насърчаване на намаляването на отпадъците, компостиране и рециклиране.
В гр.Батак има туристическа спалня която наподобява днешните хостели.Стаите са постлани с килими и черги местно производство.Стените са окачени със снимки от Батак и местността.Цените за нощувка бяха символични 6-7 лева.Мисля си че ако се изгради такова място и в Радомир ще се привлекат както преминаващи туристи така и такива които искат да посетят града.
Къде може да се изгради според теб?
Мисля си за сградата зад поликлиниката където беше старата хирургия(близо до гара,автогара и спирки)
Ако имаш в предвид от дясно на Болницата, доколкото знам е продадена и купена от Радослав Йорданов за 25000 лева на търг и идеята му е да се направи нещо подобно на това което предлагаш. Но ще го запиша като предложение, ще търсим някакво решение.
Това което е купил мисли да го прави Хоспис и то до колкото си спомням беше родилно отделение .Точно срещу него сграда на два етажа.
Една тема болна за огромна част от хората в общината „язовир Извор“Това е любимото а и забравено място за отдшх на голяма част от населението на общината.Никой досега не смее да отвори дума за язовира заради Паргов.Няма риболовец и любител на природата който да не мечгае за излет на язовир Извор.От Извор до Кондофрей всичи села имаха водопровод за вода за поливане от язовира,който е спрян от Паргов.Всички риболовци и хората от съседните села са потенциални подържници на идята за „освобождаването“на язовира.В района на язовира има забележителности които да се включат в маршрути за туризъм.Над Извор е най голямото находище на див божур в Европа“Божурина поляна“-Янкьовец.Манастира „св Дух“,две находища на див чесън,Колош планина.
Това е добро попадение, обаче трябва да се провери юридически как е отдаден и при какви условия, за да не се окаже че обещаваме неизпълними неща. Най-вероятно е отдаден от министерство на земеделието и горите, като държавна собственост и тогава правомощията на общината са практически нулеви.
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2013/08/09/2119864_koi_e_krasimir_mihailov/Язовира е отдаден от „Напоителни системи“ до 2015 г.
Какви са вариантите за общината след като изтече договора на Паргов?
Да кандидатства като концесионер.
Дааа, това добре, но пак трябва да се провери, да не е анексиран договора и ще има ли нова процедура по отдаване и кога. Ще го следим този въпрос.
Ако Общината го вземе под наем има възможности за печалба от напояване риболов,туризъм.Едно време там имаше база с гребни лодки,скутери водни ски.Две години по ред имаше кръгове от републиканското по водни ски.Язовира гъмжеше от народ,“Общината чрез общинска фирма“